Nádražní plná stromů

Nádražní plná stromů
Mizení zeleně, především pak stromů, z intravilánů obcí je dlouhodobým problémem. Čeho se Starostka Dobroměřic, Ivana Sihlovcová, rozhodla využít?

 

Rekonstrukce Nádražní ulice přispěla k tomu, aby tento trend zvrátila a ulici osázela novými stromy. Ke spolupráci přizvala našeho botanika Alberta Šturmu, který doporučil k výsadbě druhy na základě geografické polohy obce na úpatí Českého středohoří.
Mezi favority byly hrušně a švestky, neboť Lounsko patří mezi tradiční ovocnářské oblasti, dále dříny a původní, ale málo sázené jeřáby oskeruše a jeřáby břeky. Všechny druhy by měly dobře snášet místní suchá léta.

Samotnému sázení předcházelo setkání s občany, kteří mohli vyjádřit své přání i obavy. Jedna maminka například nechtěla před svým domem ovocné stromy, neboť se obávala vosích bodnutí. A tak se s Albertem Šturmou dohodli na jeřábu oskeruši. Milá seniorka zase vzpomínala na to, že před jejími vraty kdysi rostla švestka „Tak vám tak dáme zase švestku“, prohlásila paní starostka.

Následné výsadby se ujala sama paní starostka, za vydatné pomoci pracovníků obecního úřadu. A mnoho obyvatel Nádraží ulice se připojilo k nápadu „adoptovat“ si strom před svým domem a dbát na jeho zalévání hlavně během parného léta.