Tradiční farma v moderním hávu

Tradiční farma
Na samém kraji Slavětína leží starý rozlehlý statek – dnes Rodinná farma Suchý. Rodina statek restituovala na začátku devadesátých let a přesto, že zemědělská tradice byla přerušená, rozhodla se k farmaření vrátit. Současný hospodář Lukáš Suchý chtěl být původně hasičem, nakonec ale dal na dědečka, stal se farmářem a angažuje se jako dobrovolný hasič.

50.3506129, 13.9077182

Farma obdělává polnosti o rozloze přes 400 ha, pěstuje hlavně obilí a krmení pro stádo skotu, které je nejvýraznějším obyvatelem statku - čítá kolem dvou set kusů. A na první pohled je vidět, že jde o stádo spokojené: má dostatek prostoru, masážní válce a dojicí roboty, což znamená, že krávy se mohou přijít podojit, kdykoliv se jim zachce. To zároveň uvolňuje ruce zaměstnancům a zlepšuje konkurenceschopnost farmy. Jak říká pan Lukáš, díky moderním technologiím už není zemědělství taková otročina - pro lidi ani pro zvířata.
Kromě skotu tu najdete ještě ovce, kozy, lamy a pštrosy. A jelikož je farma každému otevřená slouží také jako venkovské zoo, což ocení hlavě městské děti. Místní pamětnice prý zase vzpomínaly na to, jak si chodívaly na statek pro mléko – a tak tu pan Suchý zřídil mlékomat, z nějž si můžete načepovat čerstvé mléko. A v budoucnu přibude i výrobna sýrů.